Am reusit sa prind pe Timis, un clean de 47 de cm, pe care l-am estimat in jur de 1,5 kg sau chiar peste, tinand cont ca era o femala plina de icre. Am eliberat-o instant, si sper ca aceasta big momma sa depuna cat mai multe icre.
duminică, 15 mai 2011
miercuri, 11 mai 2011
Open Transilvania 2011- Riverland
Open Transilvania 2011 a marcat debutul nostru in campionatul national de pescuit la musca. A fost un concurs foarte interesant, pe echipe, din care 2 membrii au concurat si unul a arbitrat. WestSide FlyFishing, echipa noastra, s-a clasat pe locul 17, loc de care am fost multumiti dealtfel, noi avand in plan un top 20. Au mai concurat 2 echipe din Timisoara, Muscaricii, care au terminat pe locul 5 si Sunday Fishermen, care au terminat pe locul 21. Le felicit pe aceasta cale pe amandoua echipe. Apa a fost buna pe tot parcursul concursului, fiind destul de scazuta si limpede. Inainte de concurs s-a facut o populare cu pastrav indigen si curcubeu cu dimenisiuni intre 25-40 de cm, si astfel pestii capturati au avut dimensiuni apreciabile. Au fost multi competitori, o atmosfera frumoasa de prietenie in general, lucru ce ne face sa venim in continuare la astfel de evenimente. Per total a fost un concurs frumos de pe urma caruia am avut o multime de lucruri de invatat si la anul ne vom prezenta mult mai pregatiti. Pe drum spre casa, ne-am oprit la un pescuit scurt pe Crisul Alb, in care am incercat sa caut avatii pe langa maluri, dar fara nici un rezultat, doar Mihnea reusind sa pacaleasca un clenut la "slap" .
vineri, 22 aprilie 2011
joi, 14 aprilie 2011
Pastravi de primavara
joi, 31 martie 2011
Party cu Roscate
Am iesit la o scurta sesiune de muscareala cu prietena mea, pe un canal de langa Timisoara. Stiam ca este ceva rosioara pe el si ceva stiuca. Am pescuit exclusiv la ude dupa rosioare si cea mai buna musca a fost "The Condom Fly", varianta uda. La inceput am dat greu de ele dar cum s-a lasat seara au inceput sa iasa din iarba si au inceput sa muscareasca ca nebunele. In total am prins vreo 12 bucati, frumoase, grase, numai bune de drill-uit.
sâmbătă, 26 martie 2011
Big surprize
Decid cu Fritz sa ne bagam la niste cleni pe un parau foarte drag noua. Ajunsi pe apa, incepem sa pescuim la nimfa. Clenii se aratau interesati de nimfele jucate pe langa maluri. Au intrat bine pe clasica ureche de iepure, pe scorobeti si pe alte cateva nimfe. Am incercat si la uda si la uscata si nu le-au refuzat. Dar, marea surpriza a fost un pastrav frumos, luat la nimfa. Nu ma asteptam sa dau asa jos de el, dar primavara apa fiind rece, coboara mai mult.
vineri, 25 martie 2011
Primavara, dulce primavara

O zi superba de primavara, in care am reusit sa prind primii cleni mai "seriosi" ai sezonului. Au fost 17 grade si s-a simtit asta cu adevarat. Pestii erau activi, umblau in cautare de hrana si nu a trebuit sa ii scot din locurile in care se ascundeau pe apa rece. A mers bine la o uda verde, cu toate ca in aer zburau o gramada de musculite mici. In concluzie, sezonul a INCEPUT !!!!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






















