duminică, 15 mai 2011

Big Momma

 Am reusit sa prind pe Timis, un clean de 47 de cm, pe care l-am estimat in jur de 1,5 kg sau chiar peste, tinand cont ca era o femala plina de icre. Am eliberat-o instant, si sper ca aceasta big momma sa depuna cat mai multe icre.

miercuri, 11 mai 2011

Open Transilvania 2011- Riverland

 Open Transilvania 2011 a marcat debutul nostru in campionatul national de pescuit la musca. A fost un concurs foarte interesant, pe echipe, din care 2 membrii au concurat si unul a arbitrat. WestSide FlyFishing, echipa noastra, s-a clasat pe locul 17, loc de care am fost multumiti dealtfel, noi avand in plan un top 20. Au mai concurat 2 echipe din Timisoara, Muscaricii, care au terminat pe locul 5 si Sunday Fishermen, care au terminat pe locul 21. Le felicit pe aceasta cale pe amandoua echipe. Apa a fost buna pe tot parcursul concursului, fiind destul de scazuta si limpede. Inainte de concurs s-a facut o populare cu pastrav indigen si curcubeu cu dimenisiuni intre 25-40 de cm, si astfel pestii capturati au avut dimensiuni apreciabile. Au fost multi competitori, o atmosfera frumoasa de prietenie in general, lucru ce ne face sa venim in continuare la astfel de evenimente.  Per total a fost un concurs frumos de pe urma caruia am avut o multime de lucruri de invatat si la anul ne vom prezenta mult mai pregatiti. Pe drum spre casa, ne-am oprit la un pescuit scurt pe Crisul Alb, in care am incercat sa caut avatii pe langa maluri, dar fara nici un rezultat, doar Mihnea reusind sa pacaleasca un clenut la "slap" .













joi, 31 martie 2011

Party cu Roscate

Am iesit la o scurta sesiune de muscareala cu prietena mea, pe un canal de langa Timisoara. Stiam ca este ceva rosioara pe el si ceva stiuca. Am pescuit exclusiv la ude dupa rosioare si cea mai buna musca a fost "The Condom Fly", varianta uda. La inceput am dat greu de ele dar cum s-a lasat seara au inceput sa iasa din iarba si au inceput sa muscareasca ca nebunele. In total am prins vreo 12 bucati, frumoase, grase, numai bune de drill-uit.







vineri, 25 martie 2011

Primavara, dulce primavara






 O zi superba de primavara, in care am reusit sa prind primii cleni mai "seriosi" ai sezonului. Au fost 17 grade si s-a simtit asta cu adevarat. Pestii erau activi, umblau in cautare de hrana si nu a trebuit sa ii scot din locurile in care se ascundeau pe apa rece. A mers bine la o uda verde, cu toate ca in aer zburau o gramada de musculite mici. In concluzie, sezonul a INCEPUT !!!!