joi, 31 martie 2011

Party cu Roscate

Am iesit la o scurta sesiune de muscareala cu prietena mea, pe un canal de langa Timisoara. Stiam ca este ceva rosioara pe el si ceva stiuca. Am pescuit exclusiv la ude dupa rosioare si cea mai buna musca a fost "The Condom Fly", varianta uda. La inceput am dat greu de ele dar cum s-a lasat seara au inceput sa iasa din iarba si au inceput sa muscareasca ca nebunele. In total am prins vreo 12 bucati, frumoase, grase, numai bune de drill-uit.







vineri, 25 martie 2011

Primavara, dulce primavara






 O zi superba de primavara, in care am reusit sa prind primii cleni mai "seriosi" ai sezonului. Au fost 17 grade si s-a simtit asta cu adevarat. Pestii erau activi, umblau in cautare de hrana si nu a trebuit sa ii scot din locurile in care se ascundeau pe apa rece. A mers bine la o uda verde, cu toate ca in aer zburau o gramada de musculite mici. In concluzie, sezonul a INCEPUT !!!!




luni, 21 martie 2011

Spring is here

 Da, in sfarsit a venit primavara. Dupa o iarna foarte lunga, am iesit cu niste prieteni pe un parau din apropiere de Lugoj, sa vedem daca incep sa miste pestii. Paraul nu era tocmai limpede si nevazand nici o activitate la suprafata, am decis: nimfe. Un prieten a ales sa dea la spinning, la voblere si rotative mici si a avut cateva atacuri nefinalizate. Eu am reusit sa scot 2 clenusei la nimfa si Fritz a scapat unul. A fost o zi frumoasa, dar apa inca este rece si pestii nu sunt foarte activi, dar incet incet isi revin :)







vineri, 24 decembrie 2010

Happy Hollidays!!!!

FlyFIshing-Lugoj va ureaza Sarbatori fericite alaturi de familie si cei dragi, si fie ca noul an sa va aduca multe bucurii si multi pastravi si lipani prinsi si eliberati !!!!!!!!

duminică, 28 noiembrie 2010

Cleni la streamer

 Un pescuit spectaculos, intr-o zi cu 4 grade celsius, in care clenii atacau ca nebunii streamerele. Am folosit o metoda noua, spectaculoasa, care a dat rezultate nesperat de bune. Incet, incet, se apropie iarna si ma gandesc destul de serios si la o partida la stiuca, dar pana atunci mai incerc sa "prostesc" niste cleni.