joi, 29 octombrie 2015

Reservoir de Cigognes (Seltz)

 Un pescuit pe lac in Franta, intr-un loc dedicat pescuitului la musca. Claude Behr, pentru cine il cunoaste, sau cel putin cunoaste produsele Behr, popularizeaza mult acest lac si sincer are ce . Taxa e de 20 de euro pe zi, pe care o platesti in parcare la un automat. Nu a fost nimeni in control deci bunul simt si civilizatia domnesc. Eu am prins in total 7 pesti, toti peste 40 de cm, cel mai mare cred ca spre 80 si fooarte gras. A fost cel mai mare pastrav prins de mine. Ca echipament am folosit o lanseta de clasa 6 cu snur floating si ca muste , wooly buggere si ceva nimfe. La uscata nu am reusit sa ii fac sa se ridice. Balta tine si exemplare mari de stiuca si crap, care se prind frecvent la musca. E deschisa tot timpul anului si e o alternativa foarte buna cand e sezonul inchis














joi, 1 octombrie 2015

Nagold Fliegenfischen

  Ultima zi din sezonul de pescuit pe ape de munte in Germania. Fata de Romania, sezonul se inchide la 30 septembrie si se deschide la 1 martie, deci e ceva mai lunga perioada de pescuit. Una peste alta , Nagoldul e un rau frumos, ce seamana in multe portiuni cu Cerna( fara zonele de canioane), in care poti prinde foarte multe specii. Am prins scobari,cleni,mrene, pastravi, lipani, si sunt sigur ca mai sunt si altele. Sfarsit de septembrie si am remarcat lipsa pastravilor indingeni, care sigur au pornit deja in sus pentru reproducere. Am prins cativa dar sporadic. In schimb am prins foarte foarte bine lipani. Cred ca peste 20 de bucati intre 25 si 37 de cm. Am remarcat si pofta de mancare a mrenelor, probabil ca se hranesc intens pentru iarna.  Curcubeii, ca de obicei au fost la datorie, pandind pe sub crengile lasate deasupra apei. Pacat ca nu se mai poate pescui, pentru ca perioada buna de lipan abia acum incepe, dar intr-o tara cu legi stricte nu ai ce face.
Pana data viitoare, ca pescari hoinari ce suntem, sa visam la marea catpura :)))))
















sâmbătă, 12 septembrie 2015

Nagold-Schwarzwald

Un rau frumos, de poveste. Cu zone de nimfa si de uscata care se succed. In fiecare loc plin de pesti, chiar daca nu foarte mari, dar foarte multi. Cel mai mare peste a fost un curcbeu de vreo 45 de cm, dar nu am reusit sa il pozez. Am scapat si vreo 2 lipani frumosi, spre 40 de cm , lucru ce ma face sa ma gandesc sa imi schimb lanseta de nimfa. Rar am vazut asa pesti puternici ca pe raul asta, chiar daca nu au fost foarte mari. Nu stiu daca mai ajung anul acesta aici, dar de la 1 martie anul viitor sigur voi fi prezent.
Cheers!!















joi, 13 august 2015

Streamer Action

Vara..caldura mare, activitate doar seara tarziu. Am ajuns pe apa pe la 4 dupamasa si am inceput la uscata....dupa o ora de pescuit prinsesem un singur pastrav, desi ii vedeam cum stau in curent. Nu se ridicau, erau lenesi, le era cald. Legasem dimineata doua wooly-buggere cu cap de tungsten si am inceput sa insist intr-un loc adanc. Asa ceva nu am mai vazut, pastravii veneau cate 2-3 dupa streamer, si care era mai rapid dadea in el. Nu erau mari 25-30 de cm dar foarte multi. Am prins si cativa frumosi de 40+ si doi bibani grasi si frumosi. Toti pestii au fost eliberati. O sa leg niste modele de soareci, pt ca la ce dimensiuni de taimen au pastravii aici sigur ii vor ataca.