joi, 1 octombrie 2015

Nagold Fliegenfischen

  Ultima zi din sezonul de pescuit pe ape de munte in Germania. Fata de Romania, sezonul se inchide la 30 septembrie si se deschide la 1 martie, deci e ceva mai lunga perioada de pescuit. Una peste alta , Nagoldul e un rau frumos, ce seamana in multe portiuni cu Cerna( fara zonele de canioane), in care poti prinde foarte multe specii. Am prins scobari,cleni,mrene, pastravi, lipani, si sunt sigur ca mai sunt si altele. Sfarsit de septembrie si am remarcat lipsa pastravilor indingeni, care sigur au pornit deja in sus pentru reproducere. Am prins cativa dar sporadic. In schimb am prins foarte foarte bine lipani. Cred ca peste 20 de bucati intre 25 si 37 de cm. Am remarcat si pofta de mancare a mrenelor, probabil ca se hranesc intens pentru iarna.  Curcubeii, ca de obicei au fost la datorie, pandind pe sub crengile lasate deasupra apei. Pacat ca nu se mai poate pescui, pentru ca perioada buna de lipan abia acum incepe, dar intr-o tara cu legi stricte nu ai ce face.
Pana data viitoare, ca pescari hoinari ce suntem, sa visam la marea catpura :)))))
















sâmbătă, 12 septembrie 2015

Nagold-Schwarzwald

Un rau frumos, de poveste. Cu zone de nimfa si de uscata care se succed. In fiecare loc plin de pesti, chiar daca nu foarte mari, dar foarte multi. Cel mai mare peste a fost un curcbeu de vreo 45 de cm, dar nu am reusit sa il pozez. Am scapat si vreo 2 lipani frumosi, spre 40 de cm , lucru ce ma face sa ma gandesc sa imi schimb lanseta de nimfa. Rar am vazut asa pesti puternici ca pe raul asta, chiar daca nu au fost foarte mari. Nu stiu daca mai ajung anul acesta aici, dar de la 1 martie anul viitor sigur voi fi prezent.
Cheers!!















joi, 13 august 2015

Streamer Action

Vara..caldura mare, activitate doar seara tarziu. Am ajuns pe apa pe la 4 dupamasa si am inceput la uscata....dupa o ora de pescuit prinsesem un singur pastrav, desi ii vedeam cum stau in curent. Nu se ridicau, erau lenesi, le era cald. Legasem dimineata doua wooly-buggere cu cap de tungsten si am inceput sa insist intr-un loc adanc. Asa ceva nu am mai vazut, pastravii veneau cate 2-3 dupa streamer, si care era mai rapid dadea in el. Nu erau mari 25-30 de cm dar foarte multi. Am prins si cativa frumosi de 40+ si doi bibani grasi si frumosi. Toti pestii au fost eliberati. O sa leg niste modele de soareci, pt ca la ce dimensiuni de taimen au pastravii aici sigur ii vor ataca.







miercuri, 22 iulie 2015

Mid Summer

Dupa ce am facut toate demersurile pentru a intra in clubul de pescuit din orasul in care locuiesc, am reusit in sfarsit sa ies pe apa. Locurile le stiam ca in palma dupa cateva luni de zile in care le-am studiat de pe mal visand la ziua cand voi putea pescui. Raul, full de pastravi, de la 20-60(poate chiar mai mari) . Un rau de uscata cu multa vegetatie prin el si ecloziuni masive. Ma gandeam ca voi prinde unul dupa altul, dar socoteala de acasa nu e la fel cu cea din targ. Apa scazuta, caldura mare...apetit aproape spre zero. Am iesit eu pe apa dimineata pe la 7 dimineata, dar deja erau vreo 23 de grade. Am prins la inceput un pastrav de vreo 20 de cm, dar dupa aceea pauza. Treceau mustele peste pastravi si nimic. Am schimbat muste, tippet-uri, rar cate unul micut. Cei mari nu raspundeau. Am ajuns totusi la o zona impadurita unde am vazut ca muscareau niste bucati spre 40 de cm. Am prins bine pe zona aia, vreo 4-5 bucati si cireasa de pe tort indigenul care zic eu ca avea undeva la 50 de cm ce mi-a oferit un super drill pe lanseta de clasa 3. Enjoy :)







joi, 9 iulie 2015

Fliegenfischen am Alb fluss

 Un pescuit foarte frumos pe un rau micut dar plin, plin de pastravi. In orice loc unde trebuia sa fie fie peste, chiar era. Nu au fost ei foart mari dar am avut si cativa frumosi. Am avut si o ruptura cu unul foarte frumos, care a facut niste lumanari frumoase si s-a agatat pe dupa o creanga. Pestii sunt foarte inchisi la culoare datorita vegetatiei de tip tunel, si foarte grasi oferind drill-uri foarte faine. Natura muntilor Padurea Neagra e foarte complexa si astept pe viitor sa descopar si celelalte rauri din zona: Murg, Neckar...