Dupa cum zice titlul, am incercat Bambula si pe Timis. Clenii nu s-au lasat asteptati prea mult si au dat in ea foarte bine. Pescuitul cu bambula seamana putin cu cel la uscata pe ape de munte, lansezi, si lasi musca sa fie dusa de curent. Momentul atacului este uneori violent, alteori il vezi cum vine si o"aspira" lent de pe suprafata apei (cei mai mari fac asa). Una peste alta, este un must have in trusa fiecarui pescar de clean.
Cheers!!!
vineri, 11 octombrie 2013
joi, 10 octombrie 2013
Lugoj session
Un pescuit frumos de toamna, pe Timis la Lugoj. Apa putin crescuta dar destul de limpede. Am inceput pescuitul cu un gandac si o nimfa, gandindu-ma ca poate stau pestii mai jos si nu au chef sa se ridice. Din cei 20 si ceva de cleni cati am prins, unul singur a venit la nimfa. Deci inca se ridica foarte bine dupa gandaci. Asa ca , pe ei copii!!!
marți, 1 octombrie 2013
Tarnava Mare
Am facut alaturi de 3 prieteni din Timisoara o iesire pe Tarnava Mare, apa pe care se poate pescui pana la 31 decembrie. Apa pazita bine, cu zona de catch&release si cu multi pesti de dimensiuni frumoase. Toti amicii erau incepatori in pescuitul cu nimfa pe ape de munte, dar dupa prima zi, toti au prins bine si erau foarte incantati de pesti, dar mai ales de drill-ul de care aveau parte. A doua zi a inceput bine, dar dupa pranz a inceput o ploaie mocaneasca care parca a bagat pestii in pamant. Per total am prins bine, nu foarte bine, dar toti am fost multumiti si zic eu asta e cel mai important.
Cheers!!
Cheers!!
luni, 16 septembrie 2013
Trout season over
A mai trecut un sezon alaturi de pistruiati. Ca ultima partida mi-am ales raul meu de suflet, raul pe care am prins primii mei patravi. Undeva aproape de Lugoj, prin Poiana Rusca, ploaia nu mai dadea semne ca s-ar opri. Asta nu m-a descurajat si am pornit dis de dimineata spre rau. Apa neagra, mare, dar cu o nuanta de limpezime in maluri. Atat cat sa iti dea o farama de speranta. Dupa cateva ore fara nici o prezentare, apa a inceput sa isi schimbe culoarea in ceva mai acceptabil. Au inceput sa apara si pastravii, la inceput mai timid, dar pana la urma au inceput sa manance chiar bine. Am prins destule bucati, care imi dau speranta ca isi vor face "treaba" pe planul "amorului" si anul viitor o noua generatie de pastravi salbatici carpatini, va fi prezenta in rau. ...Cheers!!!
luni, 9 septembrie 2013
Muscarit de toamna
A venit toamna cu temepraturi scazute dimineata si seara. Este o perioada destul de buna pentru mucarit, pentru ca pestii se hranesc intens pentru a se ingrasa pe iarna. Am pescuit doua zile pe Timis in zona Lugojului, in care am prins o gramada de cleni, nu foarte mari ce-i drept. M-am chinuit vreo doua ore sa pacalesc si niste avati, dar tot clenii au fost receptivi si la streamere(vezi poza 1). Una peste alta, iesiti cat mai mult cat mai tine vremea asta buna si sunt sigur ca pestii nu se vor lasa asteptati prea mult.
joi, 5 septembrie 2013
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


